www.mlekomathumpolec.cz

automat na čerstvé mléko z našeho kraje

Zrající sýry, vyrobené z mléka Farmy Nečerák

Recepty:

(Kultury a výrobky potřebné pro úpravu mléka najdete třeba zde.)

Domácí jogurt

Čerstvé mléko zahřejeme na 85 – 90°C a pak necháme zchladnout na 45 – 50°C. Zaočkujeme jogurtovou kulturou,
máme 2 možnosti:

Dobře rozmícháme a naplníme do dobře umytých skleniček nebo necháme v hrnci. Skleničky uzavřeme a umístíme na teplé místo, aby teplota neklesla pod 40°C po dobu 4 – 6 hodin. Můžeme ho umístit do jogurtovače, do kastrůlku s vodou a vodu přihřívat, nebo v létě na vyhřátý balkón, na topení zabalený v ručníku. Když je teplota vyšší než 45°C může být jogurt hodně kyselý z důvodu překysnutí. Doporučujeme osvědčenou výrobu jogurtu v peřinách. To znamená, že uzavřené skleničky přikryjeme utěrkou a dáme do peřin. Je to jednoduché a opravdu to funguje! Hotový jogurt (je tuhý, neteče) dáme do chladničky a skladujeme 2 týdny.

Jogurt můžeme samozřejmě konzumovat přírodní bílý, nebo smíchaný z různými cereáliemi. Nejběžnější kombinace je jogurt na sladko smíchaný s marmeládou nebo čerstvým ovocem. Jogurt je i výborným společníkem pro slané kombinace. Kdo by odolal naleženému, vychlazenému salátu z nastrouhané okurky, jogurtu se solí, koprem a rozmačkaným česnekem. V horkých letních měsících si můžeme smíchat (rozmixovat) jogurt se smetanovým zákysem a vyrobíme si svůj jogurtový nápoj, který je sladší než samotný jogurt. S čerstvým ovocem je ideálním nápojem především pro děti.

Probiotické mléko, Lactimel

Návod k použití při zpracování 1 l mléka: Mléko (1l) se pasteruje při 95°C po dobu 2-3 min. Zchladí se na 38°C a zaočkuje se jedním balením sušené kultury Laktoflora probatická na 1 l a dobře se promíchá. Kultivuje se při 37°C po dobu 16-20hod. Po kultivaci se probatické mléko uloží do chladničky na 12 hod. Poté je připraveno ke konzumaci. Doporučuje se denní konzumace 150-250ml probiotického mléka na osobu a den, ideálně rozdělenou do dvou dávek. Pro úpravu střevní mikroflóry je doporučena konzumace po dobu 2 týdnů.

Domácí tvaroh

Mléko zahřejeme na 60-65°C na několik minut. Vychladíme na 30-32°C a za stálého míchání přidáme smetanovou kulturu Laktoflora nebo zakysanou smetanu. (Pro pevnější sýřeninu můžeme přidat 2-5ml chloridu vápenatého – není nezbytný). Necháme ustát a asi po 30min přimícháme do mléka při teplotě okolo 18-25°C syřidlo (vyrábí firma Milcom) Na 2 litry mléka lžičku syřidla do panáka převařené vlažné vody. Vodu se syřidlem vmíchávám metličkou asi 2 minuty. Pak necháme mléko ustálit, přiklopíme ho. Sýřenina by měla vzniknout do 12-18 hodin. Pokud se nám sýřenina povedla a má konzistenci pudinku, nakrájíme ji dlouhým nožem na asi centimetrové kusy. Necháme ustát, aby vystoupila syrovátka. Tvaroh (sýrové zrno) slejeme přes lněné plátno, zavážeme a necháme odkapat. Výsledkem je tvaroh a zároveň výchozí hmota pro výrobu tvarohových sýrů.

Čerstvý sýr

Odkapanou sýrovou hmotu rozmělníme, vmícháme podle chuti například sůl, bylinky. Vytvarujeme, obalíme bochánky v sekaných bylinkách, paprice, kmínu… podle chuti.

© 2011 dj